JAK VYBRAT ŽEBŘÍK

Důležité informace při výběru žebříku

Dobře si ujasněte co vlastně potřebujete


Je to žebřík na střihání živého plotu, na česání ovoce nebo žebřík na údržbu domu a čištění okapů. Současná nabídka je mimořádně široká, ale ten naprosto univerzální žebřík pro všechny potřeby tam nenajdete. Je-li lehký a skladný, bude pravděpodobně příliš krátký a žebřík, kterým provádíme údržbu štítu na chalupě bude asi zoufale nešikovný na stříhání dvoumetrového živého plotu. Současný trend je takový, že k domu a na zahradu patří žebříky dva – jeden menší a snadno manipulovatelný většinou s pracovní výškou do 4-5 metrů a hmotností kolem 15 kg a potom žebřík na údržbu domu a vysokých stromů, který může mít pracovní výšku hodně přesahující deset metrů, ale který může vážit třicet pět kilo a více a i ve složeném stavu bude mít délku 5-7 metrů. Musíme tedy vědět i to, kam jej uložíme. Kupujeme-li si tedy svůj první žebřík lze doporučit zakoupení trojdílného kombinovaného žebříku, který má nejvíce funkcí a patří taky mezi nejprodávanější. Získáme tak současně 3 různé možnosti využití – štafle, výsuvný žebřík a výsuvné štafle. Dále však v nabídce najdeme žebříky výsuvné, lanové, kloubové, teleskopické, kombinace s lešením, což jsou všechno řešení, která mohou doplnit následně to, co náš první žebřík nezvládne.

Věnujte pozornost potřebné délce žebříku


Jen málokterý kupující přesně ví jakou vlastně potřebuje výšku. Navíc si mnohdy neuvědomujeme, že pokud potřebujeme pracovat ve výšce 5 metrů, stačí zakoupit žebřík o délce 4 - 4,5 metrů, protože dosáhneme cca 1 metr nad konec žebříku.


Rozhodněte se kolik chcete investovat


Měli byste vědět, kolik chcete za žebřík zaplatit a co za své peníze chcete dostat, protože není žebřík jako žebřík i když to tak na první pohled vypadá. Musíte se tedy správně zorientovat v nabídce z hlediska kvality a ceny. Co tedy sledovat, čím se řídit při správném výběru žebříku?

Šířka žebříku, rozměry příček


Je třeba sledovat i tyto rozměry. Šířka hobby žebříku může kolísat od 35 do 42 cm a jedna hrana příčky se může pohybovat v rozmezí 22-30 mm. Samozřejmě, čím širší příčka, tím pohodlnější stání na žebříku.

Hmotnost žebříku


Asi nejvíce vypovídá o správném poměru mezi cenou a jakostí žebříku hmotnost, což je údaj, který paradoxně najdete na těchto výrobcích jen zřídka a jen málokdy je uveden na různých reklamních prospektech. Musíme samozřejmě vyjít z předpokladu, že dnes již nenajdete na trhu ručně svařované žebříky, které byly pevnostně předimenzované. Technologie výroby žebříku je dnes velmi podobná a většina výrobců nakupuje hotové hliníkové profily u několika málo evropských výrobců hliníku. Jak ovlivňuje hmotnost případné užitné hodnoty žebříku, především tuhost konstrukce je zřejmé.